Známy francúzsky pravicový komentátor Éric Zemmour pripustil prezidentskú kandidatúru.

„Možno je načase začať konať,“ vyhlásil v dlhom videorozhovore na YouTube kanáli Livre Noir. Zemmour je jednou z tvárí francúzskej pravice. Bývalý novinár je aktívnym televíznym komentátorom a spisovateľom. Pre tvrdé vyjadrenia na adresu moslimov a migrantov však čelil niekoľkým súdnym sporom. V ostatných mesiacoch ho tiež viaceré ženy obvinili zo sexuálneho obťažovania.

Hoci nie je priamo politicky aktívny, teší sa veľkej mediálnej pozornosti. Pravidelne komentuje diania v televízii, chodí na podujatia pravicových politikov a má blízko k voličom Marine Le Penovej i k búriacim sa vojakom, ktorí poslali prezidentovi dva kritické listy.

Práve Le Penovej by jeho kandidatúra mohla uškodiť, keďže ich elektorát sa prekrýva a v prieskumoch má zatiaľ vyrovnané šance s úradujúcim prezidentom Emmanuelom Macronom. Kým líderka Národného zhromaždenia sa postupne posúva viac do politického stredu a už nehovorí o odchode z EÚ a eurozóny, Zemmour ostáva silno vpravo. Islam považuje za nezlučiteľný s francúzskym spôsobom života a migrantov chce deportovať späť do domoviny.

Le Penová tvrdí, že jeho kandidatúra by štiepila pravicový tábor. „Táto kandidatúra by mohla pomôcť Emmanuelovi Macronovi,“ vyhlásila v nedeľu a vyzvala ho, aby si krok rozmyslel.

(haj)