Stoltenberg vyzval Moskvu, aby sa zúčastnila na stretnutí Rady NATO-Rusko. Vzájomné vzťahy označil za najhoršie od konca studenej vojny.

Vzhľadom na pretrvávajúce napätie vo vzťahoch s Ruskom vyzval generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg Moskvu, aby sa čo najskôr zúčastnila na zasadnutí Rady NATO-Rusko. „Pozvali sme ruskú vládu na nové stretnutie už pred viac ako rokom, ale nedostali sme žiadnu kladnú odpoveď,“ uviedol Stoltenberg pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt.

„Máme veľa tém na diskusiu, ktoré sú v spoločnom záujme NATO a Ruska,“ zdôraznil šéf NATO. Lopta je podľa neho teraz na strane Moskvy. Vzťahy medzi NATO a Ruskom označil za najhoršie od konca studenej vojny. „Dialóg je najlepším spôsobom riešenia napätia“ a Rada NATO-Rusko je na to vhodný formát, uviedol Stoltenberg.

Konkrétnymi témami diskusií by podľa Stoltenberga mohlo byť vzájomné informovanie o vojenských manévroch, aby sa predišlo „nedorozumeniam a možnej eskalácii“. Ako ďalšiu tému spomenul „dostatočnú transparentnosť“ týkajúcu sa vojenských aktivít druhej strany, aby sa zabránilo neúmyselným nehodám.

Rada NATO-Rusko existuje vo svojej súčasnej podobe od roku 2002, už 19 mesiacov sa však nestretla. Slúži ako stále fórum na konzultácie a má umožniť lepšiu spoluprácu medzi Alianciou a Ruskom. Schádza sa na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany, ale aj veľvyslancov 30 členských krajín a Ruska.

Vzťahy medzi Ruskom a západnými štátmi sú napäté od anexie Krymského polostrova v roku 2014. Od júna 2014 do apríla 2016 sa rada vôbec neschádzala, odvtedy sa tak deje len v nepravidelných intervaloch.

(tasr)