Holandsko: Pri skúmaní trosiek bombardéru našli ostatky československej posádky. Vyzdvihnutím zvyškov bombardéra si preto chcú uctiť pamiatku československých vojakov.

Holandská armáda začala vyzdvihovať zo zeme trosky britského bombardéru, ktorý neďaleko Amsterdamu v roku 1941 zostrelili Nemci. Lietadlo britského Kráľovského letectva (RAF) pilotovala československá posádka a ostatky piatich letcov sú stále pod zemou.

Vrak lietadla typu Vickers Wellington sa nachádza pri obci Nieuwe Niedorp v provincii Severný Holland. Holandské ministerstvo obrany uviedlo, že na mieste dopadu sa našli úlomky kostí, kus topánky a leteckej kombinézy. Experti sa teraz snažia priradiť nájdené pozostatky jednotlivým členom posádky. Analýza bude trvať niekoľko týždňov.

Vickers Wellington bol bombardér, ktorý sa používal najmä pri nočných náletoch. V noci na 23. júna 1941 vzlietlo v tomto lietadle šesť členov československej posádky na bombový útok na nemecké mesto Brémy. Počas spiatočnej cesty na svoju domovskú základňu v Anglicku ho nad územím Holandska zostrelila nemecká stíhačka.

Jeden zo šiestich členov posádky haváriu prežil a bol zajatý Nemcami. Po ostatných členoch sa nenašla žiadna stopa. S najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli v horiacom lietadle, ktoré sa pri zrútení zarylo niekoľko metrov do zeme.

Členmi posádky zostreleného lietadla boli Vilém Bufka (preživší), Alois Rozum, Leonard Smrček, Vilém Konštatský, Jan Hejna a Karel Valach. Bufka po zatknutí prešiel zajateckými tábormi, bol väznený v sídle gestapa v Prahe a odsúdený na smrť. K vykonaniu rozsudku však nedošlo a dožil sa konca vojny.

„Nevrátili sa domov, takže to posledné, čo pre nich môžeme urobiť, je umožniť im riadny pohreb a riadny hrob,“ uviedol Geert Jonker z holandskej záchrannej a identifikačnej služby.

Vyzdvihnutie vraku lietadla je súčasťou holandského „Národného programu záchrany vrakov lietadiel“, ktorý sa začal v roku 2019. Cieľom tohto programu je umožniť dôstojné uloženie ostatkov nezvestných pilotov a poskytnúť príbuzným istotu o ich osude.

(tasr)