Francúzsko: Odhalili pamätník britskej účasti na bojoch v Normandii. Pre obmedzenia súvisiace s pandémiou sa ho zúčastnila iba hŕstka veteránov.

Pamätník na počesť vojakov, ktorí zahynuli pod britským velením počas vylodenia v Normandii a v nasledujúcich bojoch, odhalili v nedeľu vo Francúzsku pri príležitosti 77. výročia tejto operácie.

Pamätník s názvom British Normandy Memorial (Britský pamätník v Normandii) nesie mená 22.442 ľudí – mužov i žien -, ktorí padli počas tzv. Dňa-D 6. júna 1944 a celkovo počas bitky o Normandiu. Ide o ľudí z viac než 30 rozličných krajín.

Pamätník sa nachádza v obci Ver-sur-Mer na severozápade Francúzska a navrhol ho britský architekt Liam O’Connor. Je situovaný na úbočí kopca s výhľadom na Gold Beach, jednu z piatich pláží, kde sa vylodili spojenci.

Pamätník pozostáva z chrámovitej konštrukcie obsahujúcej 160 kamenných stĺpov s vytesanými menami padlých, bronzového súsošia zobrazujúceho trojicu útočiacich britských pešiakov od britského sochára Davida Williamsa-Ellisa a múr s menami tých, ktorí zahynuli počas samotného Dňa-D.

Výstavba komplexu stála 30 miliónov libier (35 miliónov eur) a financovala ju britská vláda, podporovatelia a súkromní darcovia. Na projekt išli aj prostriedky z benefičných akcií veteránov.

(tasr)