Americká armáda v nedeľu zostrelila dva drony nad leteckou základňou Ajn al-Asad v provincii Anbár na západe Iraku. Základňa, kde pôsobia americkí vojaci, sa stala terčom takého útoku aj v máji. Informovala o tom agentúra AFP. Vo vyhlásení irackej armády sa uvádza, že drony nad leteckou základňou boli zneškodnené americkým protiraketovým obranným systémom C-RAM.

Došlo k tomu niekoľko hodín po tom, čo nad letiskom v Bagdade bola zostrelená raketa, pričom nedošlo ani k stratám na životoch, ani k materiálnym škodám, uviedol hovorca koalície pod vedením USA Wayne Marotto. Od začiatku tohto roka sa v Iraku odohralo zhruba 39 raketových alebo bombových útokov na ciele prepojené s USA. Ich terčom boli vojenské jednotky, veľvyslanectvo či iracké konvoje prevážajúce zásoby pre zahraničné jednotky.

Základňa Ajn al-Asad sa nachádza 160 kilometrov severne od Bagdadu a je jednou z najväčších vojenských základní v Iraku, v ktorej sú dislokované americké jednotky. Terčom podobných útokov bola už aj v minulosti. Washington za ne obviňuje proiránske skupiny pôsobiace v Iraku.

(tasr)