Polícia v Nikarague zadržala v sobotu opozičného politika a pravdepodobného prezidentského kandidáta Artura Cruza Sequeira. Ide tak o druhé zadržanie možného vyzývateľa súčasného prezidenta Daniela Ortegu v priebehu jedného týždňa, informuje agentúra AP.

Polícia Sequeiru – bývalého veľvyslanca Nikaraguy v USA – zadržala na letisku v hlavnom meste Managua po jeho príchode zo Spojených štátov. Urobila tak na základe obvinení z činov „proti nikaragujskej spoločnosti a právam ľudu“, približuje agentúra AFP s odvolaním sa na tamojších prokurátorov.

Podľa AP sa zadržanie týka sporného zákona o velezrade, ktorý bol prijatý vlani v decembri. Táto právna norma dáva Ortegovej vláde právo jednostranne vyhlásiť občanov za „teroristov“ či „vlastizradcov“ a zakázať im tak kandidovať do volieb. Polícia len v stredu vykonala raziu v dome predstaviteľky nikaragujskej opozície Cristiany Chamorrovej, ktorá je ďalšou možnou vyzývateľkou prezidenta Ortegu. Odvtedy sa nachádza v domácom väzení po tom, čo ju vláda obvinila z prania špinavých peňazí.

Chamorrová, 67-ročná novinárka, je považovaná za vážneho vyzývateľa prezidenta Ortegu, hoci ten doteraz nepotvrdil, že sa bude uchádzať o štvrté volebné obdobie vo voľbách naplánovaných na 7. novembra. Jej matka, Violeta Barriosová Chamorrová, v prezidentských voľbách v roku 1990 porazila Ortegu a stala sa prvou ženou, ktorá zastávala úrad prezidenta Nikaraguy.

Právni experti konanie voči opozičnej predstaviteľke označili za „nezákonné“. Zadržanie oboch opozičných politikov medzičasom odsúdili aj Spojené štáty, ktoré vyzvali na ich okamžité prepustenie.

(tasr)