Osamelý demonštrant pred čínskymi tankami. Pri probléme s fotografiou Tank Man išlo o ľudskú chybu, tvrdí Microsoft.

Americká spoločnosť Microsoft označila za „náhodnú ľudskú chybu“, že jej internetový vyhľadávač Bing nezobrazoval výsledky pre slávnu historickú fotografiu známu ako Tank Man (Muž pred tankom).

Snímka zachytáva osamelého demonštranta stojaceho pred kolónou tankov neďaleko pekinského Námestia nebeského pokoja počas protivládnych protestov v Číne v roku 1989.

V piatok, na 32. výročie krvavého potlačenia týchto protestov, používatelia zmieneného vyhľadávača hlásili, že pri pokuse nájsť predmetnú fotografiu dostali odkaz „Žiadne výsledky pre výraz Tank Man“, informuje stanica BBC.

Zlyhanie vyvolalo obvinenia z možnej cenzúry. Neúspešné pokusy nájsť túto fotografiu hlásili používatelia z viacerých krajín vrátane Británie, Spojených štátov či Singapuru.

Čína intenzívne cenzoruje každú internetovú diskusiu o zákroku na Námestí nebeského pokoja. Je tiež známe, že Peking vyžaduje, aby internetové vyhľadávače operujúce v jeho jurisdikcii cenzorovali výsledky, ale tieto obmedzenia sa inde uplatňujú iba zriedka, píše BBC.

Microsoft uviedol, že problém bol „spôsobený náhodnou ľudskou chybou a aktívne pracujeme na jeho vyriešení“. Podľa riaditeľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Kennetha Rotha však tvrdeniu, že išlo o neúmyselnú chybu, „možno iba ťažko uveriť“.

Niekoľko hodín po nahlásení týchto ťažkostí sa fotografie Tank Mana začali na Bingu opäť zobrazovať. Bing je jedným z mála zahraničných internetových vyhľadávačov dostupných v Číne.