Ománski činitelia sa stretli s predstaviteľmi jemenských húsijských povstalcov. Zámerom stretnutia je presvedčiť povstalcov, aby pristúpili na prímerie.

Jemen je od roku 2014 pustošený občianskou vojnou medzi vládnymi silami podporovanými koalíciou pod velením Saudskej Arábie a húsijskými povstalcami, ktorých podporuje Irán. Diplomatické úsilie o ukončenie tohto konfliktu sa v uplynulých týždňoch zintenzívnilo.
„Ománska delegácia prišla do Saná v spoločnosti hovorcu húsijského hnutia a jeho ďalších predstaviteľov,“ uviedol pre AFP nemenovaný zdroj.

Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie má pod kontrolou jemenský vzdušný priestor a od roku 2016 zabraňuje vysoko postaveným húsijským vodcom vrátiť sa do Saná.

Príchod delegácie, čo by si inak vyžadovalo povolenie od Rijádu, demonštruje určitý posun smerom k vyjednávaniam. Húsiovia pred podpísaním akejkoľvek dohody o prímerí opakovane požadujú opätovné otvorenie letiska v Saná.

Delegácia sa má stretnúť s húsijským vodcom Abdalmalikom Húsím a informovať ho o výsledkoch skoršieho rokovania v ománskom hlavnom meste Maskat.

Cieľom ománskych sprostredkovateľov je „presvedčiť húsiov, aby prijali prímerie a zúčastnili sa na mierových rozhovoroch“, dodal zmienený zdroj.

Ománsky sultanát, ktorý hraničí s Jemenom i so Saudskou Arábiou, je blízkym spojencom USA, ale zároveň má dobré vzťahy s Iránom. Omán pravidelne zohráva úlohu sprostredkovateľa v regionálnych konfliktoch.

Snahy o zabezpečenie mieru v Jemene prichádzajú po tom, ako regionálni rivali Saudská Arábia a Irán začali v apríli znovu viesť rokovania. Išlo o prvé stretnutie na vysokej úrovni odvtedy, čo Rijád v roku 2016 prerušil diplomatické vzťahy s Teheránom.

Jemen podľa OSN zažíva momentálne najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Tamojšia vojna si už vyžiadala desaťtisíce mŕtvych, milióny vysídlených, pričom dve tretiny tamojšej 30-miliónovej populácie sú závislé od vonkajšej pomoci.

(tasr)