Kanada ide do finále hokejových majstrovstiev sveta. Mangiapane: „Ukázali sme charakter“.

Hokejisti Kanady postúpili do finále majstrovstiev sveta v Rige. V prvom sobotnom semifinále vyhrali v zámorskom derby nad USA 4:2 a v súboji o zlato sa v nedeľu (19.15 h) stretnú s úspešnejším z druhého semifinále medzi Fínskom a Nemeckom.

Dvoma gólmi sa na triumfe „javorových listov“ podieľal Andrew Mangiapane, ďalšie pridali Brandon Pirri a do prázdnej bránky Justin Danforth. Dve asistencie mal Connor Brown a s 13 bodmi (2+11) sa dostal pred Petra Cehlárika na čelo produktivity. Brankár Darcy Kuemper zneškodnil 36 striel súpera a asistoval pri treťom góle svojho tímu. Američania vyhrali na strely 38:33.

Kanada zabojuje o svoj prvý titul od roku 2016, celkovo má z MS na konte 50 cenných kovov, z toho 26 zlatých. Na poslednom šampionáte pred dvoma rokmi v Bratislave prehrala vo finále s Fínskom. Kanada pretrhla sedemzápasovú víťaznú šnúru súpera a odplatili súperovi prehru 1:5 zo základnej skupiny. V nej už bola blízko vyradeniu z turnaja, no v závere jej zahrali do karát aj výsledky ostatných stretnutí.

Američania zabojujú iba o bronz, naposledy ho získali v roku 2018 na MS v Dánsku. USA majú v zbierke dva tituly svetových šampiónov, posledný ešte z roku 1960, keď ZOH v Squaw Valley boli zároveň majstrovstvami sveta.

(tasr)