V Taliansku za deň zaočkovali proti koronavírusu rekordných 600-tisíc ľudí. Je to v krajine vôbec najvyšší počet zaočkovaných za jediný deň.

Taliansko tak má spomedzi európskych krajín po Nemecku druhý najvyšší počet úplne zaočkovaných ľudí vakcínou proti covidu, píše agentúra AFP.

Podľa talianskych úradov piatkový rekord v počte zaočkovaných čiastočne súvisí so zvýšením množstva vakcinačných centier, ktorých je v súčasnosti 2666. Začiatkom marca ich bolo v krajine zhruba 1500. Ďalších približne 800 majú otvoriť v najbližších týždňoch.

Vakcináciu sa v Taliansku po pomalom štarte, ktorý spôsobili organizačné problémy a nedostatočné dodávky očkovacích látok, podarilo medzičasom zrýchliť. Podaných bolo dosiaľ viac ako 37 miliónov dávok vakcín. Oboma dávkami je už zaočkovaných 12,7 milióna Talianov, čiže takmer 24 percent populácie, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva.

V Taliansku je od štvrtka možné očkovať proti novému koronavírusu všetkých ľudí starších ako 12 rokov. Stalo sa tak po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) 28. mája schválila vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech aj pre deti vo veku 12-15 rokov.

(tasr)