Organizátorku spomienky na obete masakry prepustili v Hongkongu na kauciu. Hongkonskú prodemokratickú aktivistku a jednu z vedúcich organizátorov každoročnej sviečkovej manifestácie na pamiatku obetí krvavého potlačenia protestov na námestí Nebeského pokoja v Pekingu v roku 1989 prepustili v sobotu na kauciu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Aktivistku Cou Sing-tchung prepustili deň po tom, ako ju zadržali pre podozrenie z propagácie nezákonného spomienkového zhromaždenia na počesť obetí masakry na námestí Tchien-an-men.

Polícia túto spomienkovú demonštráciu v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny už druhý rok po sebe za 32 rokov zakázala. Ako dôvod uviedla pandémiu koronavírusu. AFP však upozorňuje, že Hongkong už vyše mesiaca nezaznamenal lokálny prenos nákazy, ktorého pôvod by nebolo možné zistiť.

„Nie je v tom logika. Je to úplne absurdné obvinenie a  zneužitie právomoci. Odmietam všetky obvinenia,“ povedala Cou Sing-tchung novinárom pred policajnou stanicou po tom, ako sa dostala na slobodu. Podľa agentúry AFP aktivistku prepustili na kauciu vo výške 10 000 hongkonských dolárov (1060 eur). Okrem toho sa musí 5. júla hlásiť na polícii.

Cou Sing-tchung na Facebooku v príspevku z 29. mája napísala, že „zapálenie sviečky nie je trestný čin“ a uviedla, že 4. júna zapáli na verejnosti sviečku na pamiatku výročia spomínanej masakry. Polícia podľa nej použila predmetný príspevok na Facebooku i rozhovory, ktoré poskytla médiám, ako dôkazy proti nej. „Médiám sa chcú vyhrážať tým, že ak budú robiť rozhovory na túto citlivú tému, ich respondenti budú uväznení,“ uviedla Cou Sing-tchung s tým, že vo verejnom vyjadrovaní bude pokračovať. Cou Sing-tchung si podľa vlastných slov pamiatku obetí potlačenia protestov na námestí Tchien-an-men uctila vo väzbe tak, že celý deň držala hladovku.

Viktóriin park v Hongkongu, v ktorom sa každoročne konalo toto spomienkové zhromaždenie, bol po prvýkrát za 32 rokov prázdny. Polícia park ohradila bariérami a vyzvala verejnosť, aby sa mu vyhýbala.

Napriek tomu si mnoho obyvateľov Hongkongu našlo aj tentoraz iné spôsoby, ako si pripomenúť udalosti spred 32 rokov. Podľa reportérov AFP niektorí v čase, keď sa zvykli zapaľovať sviečky, svietili svojimi mobilnými telefónonmi, iní si výročie masakry pripomenuli v hongkonských kostoloch. Podľa agentúry Reuters zapálili v Hongkongu sviečky na počet obetí masakry z roku 1989 aj pracovníci konzulátov USA a EÚ.

Vlani sa napriek zákazu zúčastnili na spomienkovej udalosti vo Viktóriinom parku tisíce ľudí. Od minulého roka sa však mnohé zmenilo a zásahy voči kritikom vlády sa zintenzívnili – väčšina popredných osobností demokratického hnutia je vo väzení, bolo zadržaných alebo utiekla do exilu do zahraničia, komentuje AFP.

Demonštrácie za dodržiavanie základných ľudských sa na námestí Tchien-an-men konali od 15. apríla do 4. júna 1989. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000-10.000 obetí na životoch. Čína oficiálne priznáva len zhruba tri stovky obetí.

(tasr, min)