O slovenský pas prišlo 3 692 ľudí. Spôsobil to za desaťročie zákon o štátnom občianstve.

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 3. júna 2021) o slovenský pas 3692 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (872). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (849), rakúske (570), britské (393), americké (184), maďarské (134), švajčiarske (113), austrálske (98), nórske (81), írske (62), holandské (57), kanadské (57), belgické (46), švédske (42), talianske (42), fínske (19), francúzske (18), luxemburské (16), dánske (12), ruské (päť), čínske, novozélandské, španielske a poľské (po tri), islandské a ukrajinské (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom) a jedno je nešpecifikované.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

V parlamente už je novela zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa nej už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.

O návrhu novej legislatívy mali poslanci rozhodnúť už na májovej schôdzi parlamentu, rokovanie o návrhu napokon presunuli na ďalšiu schôdzu, ktorá sa má začať 15. júna. Vtedy by mali o novele definitívne hlasovať.

(tasr, joh)