Kanada a Vatikán majú dôsledne vyšetriť neoznačené školské hroby. Vyzývajú ich k tomu experti OSN.

Stalo sa tak potom, čo pri cirkevnej škole v kanadskom meste Kamloops objavili pozostatky 215 indiánskych študentov.

Skupina deviatich expertov žiada kanadské úrady o plnohodnotné vyšetrovanie okolností a zodpovednosti za dané úmrtia vrátane forenzného skúmania nájdených pozostatkov. Chcú tiež, aby úrady identifikovali a zaregistrovali nezvestné deti.

Agentúra AFP poznamenala, že táto skupina expertov nehovorí v mene OSN, ktorej však podáva správy o svojich zisteniach.

AFP dodala, že experti vyzvali vládu v Ottawe, aby vykonala podobné vyšetrovania vo všetkých ostatných internátnych školách pre pôvodné obyvateľstvo v Kanade. Experti pritom zdôraznili, že obete majú právo poznať celý rozsah všetkých porušení zákona, ku ktorým došlo, a to vrátane prípadov mučenia či sexuálneho násilia páchaného na deťoch. Apelovali tiež na pomenovanie a potrestanie ešte žijúcich vinníkov.

Experti OSN sa obrátili aj na katolícku cirkev a vyzvali ju, aby súdnym orgánom poskytla úplný prístup do archívov internátnych škôl, a „vykonala rýchle a dôkladné interné a súdne vyšetrovania týchto obvinení a zverejnila ich výsledky“.

Masový hrob s pozostatkami 215 detí našli nedávno na pozemku internátnej školy v meste Kamloops v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Takéto školy boli zriaďované na asimiláciu pôvodných obyvateľov Kanady.

(tasr, bop)