Americká centrálna banka (známa ako Fed) neplánuje zahrnúť klímu do menovej politiky. Uviedol to jej prezident Jerome Powell.

Aj keď meniaca sa klíma je pre dlhodobý vývoj ekonomiky rizikom, na súčasnú menovú politiku Fedu podľa Powella vplyv nemá. A podľa neho by sa tento postoj americkej centrálnej banky meniť nemal.

„Klimatická zmena nemá vplyv pri stanovovaní našej menovej politiky,“ povedal Powell v rámci panelovej diskusie o tom, ako by mohol finančný sektor riešiť riziká vyplývajúce z klimatickej zmeny. „Centrálne banky môžu hrať významnú úlohu pri tvorbe analýz, kvantifikácii rizík. My však nie sme a ani neplánujeme byť tými, ktorí rozhodujú o riešení klimatických problémov. Táto úloha patrí vládam,“ dodal Powell. Vyjadrenia šéfa Fedu sú v ostrom kontraste s centrálnymi bankármi z Európy a Číny, ktorí sa zúčastnili na panelovej diskusii a ktorí zastávajú omnoho aktivistickejší prístup v tejto oblasti.

Fed v oblasti klimatickej zmeny vyvinul určitú aktivitu. Pripojil sa k Skupine pre zelenší finančný systém (NGFS – Network for Greening the Financial System) a začal pracovať na viacerých výskumoch o jej vplyve na ekonomiku. S aktivitami v súvislosti s klimatickou zmenou však nesúhlasia republikáni v americkom Kongrese, podľa ktorých otázky klímy nepatria do mandátu Fedu. Tým je podľa nich výhradne zabezpečovanie maximálnej zamestnanosti a cenovej stability.

(tasr, bop)