Starosta Budapešti chce premenovať ulice na protest proti developerskému návrhu čínskej univerzity. Vyslúžil si kritiku z Číny.

Internetové vydanie čínskeho denníka Global Times vychádzajúceho v angličtine, ktorý má pod kontrolou vládnuca komunistická strana, kritizovalo rozhodnutie starostu Budapešti Gergelya Karácsonya, že dá premenovať niekoľko ulíc v maďarskej metropole na protest proti plánom na vybudovanie kampusu šanghajskej Univerzity Fu-tan v Budapešti.

Podľa spravodajského servera infostart.hu čínsky denník v rozsiahlom piatkovom úvodníku označil starostovu iniciatívu za „protičínsku“.

Global Times podčiarkli, že Maďarsko je jednou z krajín strednej a východnej Európy, ktoré v poslednom čase najaktívnejšie rozvíjajú svoje vzťahy s touto východoázijskou krajinou.

Čína sa podľa úvodníka musí pripraviť na to, že aj napriek dobrým vzťahom oboch krajín sa v Maďarsku aj v budúcnosti môžu občas objaviť nepriateľské gestá, ktoré sú čiastočne výsledkom vplyvu USA. „Washington v uplynulých rokoch svojich spojencov nabádal k tomu, aby v ich vzťahoch s Čínou dostali väčší dôraz ideologické postoje,“ konšttoval denník.

Už vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin vyhlásil, že je hanebné, ak niektorí maďarskí politici „nafukovaním“ záležitostí týkajúcich sa Číny pokúšajú brániť čínsko-maďarskej spolupráci.

Karácsony avizoval, že nové ulice sa budú po novom nazývať Cesta slobodného Hongkongu, Dalajlámova ulica, Cesta ujgurských mučeníkov a Cesta biskupa Sie Š‘-kuanga po prenasledovanom čínskom katolíckom duchovnom. Všetky sa nachádzajú v oblasti, kde čínska univerzita chce otvoriť svoj nový kampus, pričom tento krok podporuje i vláda maďarského premiéra Viktora Orbána. Dôvodom jeho rozhodnutia je upozorniť na porušovanie ľudských práv v Číne a na „kupovanie si čínskeho vplyvu“ v Maďarsku.

Univerzita Fu-tan je jednou z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií Číny. Jej budapeštiansky kampus, ktorý má byť dokončený do roku 2024, bude prvou pobočkou tejto školy v Európskej únii.

(tasr, bop)