Nemecký kardinál Reinhard Marx v piatok oznámil, že ponúkol pápežovi Františkovi svoju rezignáciu na post arcibiskupa, a ako dôvod uviedol zlyhania cirkvi v súvislosti s prípadmi sexuálneho zneužívania. Informovala o tom agentúra AFP.

Marx v liste z 21. mája pápežovi uviedol svoje dôvody pre rozhodnutie odstúpiť z postu arcibiskupa Mníchova a Freisingu, píše spravodajský portál Vatican News.

Jeden z dôvodov tohto rozhodnutia je podľa Marxa „spoluzodpovednosť“ za „katastrofu“ v súvislosti s prípadmi sexuálneho zneužívania zo strany cirkevných hodnostárov počas predchádzajúcich desaťročí.

Vyšetrovania za posledných desať rokov preukázali „množstvo osobných zlyhaní a administratívnych chýb“ a aj „zlyhania inštitúcii a systému“.

Nedávne rozhovory podľa Marxa ukázali, že niektorí cirkevní predstavitelia túto spoluzodpovednosť a spoluvinu inštitúcie nechcú priznať a sú proti reformám a obnoveniu dialógu v súvislosti s krízou zneužívania. Katolícka cirkev sa podľa jeho vyjadrení dostala do „mŕtveho bodu“.

„Chcem dať jasne najavo, že som pripravený niesť osobnú zodpovednosť nielen za svoje vlastné chyby, ale aj za cirkev ako inštitúciu, na ktorej formovaní som sa desaťročia spolupodieľal,“ napísal Marx.

(tasr)