Smer-SD chce podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca až budúci týždeň. Strana chce, aby sa mimoriadne rokovanie konalo až počas riadnej schôdze, ktorá je plánovaná podľa harmonogramu od 15. júna. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

Fico už garantoval 26 podpisov poslancov na iniciovanie odvolávania ministra. Na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentu ich treba aspoň 30. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) musí následne po podaní návrhu schôdzu zvolať do do siedmich dní. Odvolávať Mikulca chce opozícia v súvislosti so situáciou v silových zložkách. Na odchod z funkcie ho už vyzvali aj nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD. Mikulec dôvod na odchod nevidí.

Fico upozornil aj na dianie okolo dosluhujúceho ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO). „My si myslíme, že Mičovský sa chce asi vrátiť naspäť. Tak ako to urobil Krajniak. Toto je, myslím si, že už len jeden z ďalších prejavov rozkladu tejto vládnej koalície,“ poznamenal Fico. Argumentuje, že pracovníci Štátnych Lesov v Michalovciach na pokyn podpisujú petíciu, že „niet lepšieho ministra ako Mičovský na svete“.

(tasr)