Francúzsko dočasne pozastaví spoločné operácie s malijskou armádou. Vo vláde chce opäť vidieť civilistov.

Francúzsko prestane dočasne spolupracovať s malijskými ozbrojenými silami na spoločných operáciach dovtedy, kým nedostane „záruky“, že sa do vlády tejto africkej krajiny vrátia civilisti.

Ako píše agentúra AFP, ministerstvo obrany v Paríži takto reagovalo na vojenský prevrat v Mali z 24. mája, v poradí už druhý za deväť mesiacov.

„Africká únia (AÚ) a Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) stanovili požiadavky a mantinely, a objasnili tak rámec pre politický prechod v Mali,“ píše sa vo vyhlásení rezortu obrany, do ktorého mohla nahliadnuť AFP.

„Francúzsko sa rozhodlo – kým čaká na tieto záruky – dočasne pozastaviť spoločné vojenské operácie s malajskými silami,“ pokračuje vyhlásenie.

Vzbúrení vojaci v Mali minulý týždeň zadržali dočasného prezidenta Bah N’Dawa a dočasného premiéra Moctara Ouanu, čím vyvolali pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane Organizácie Spojených národov (OSN) a Európskej únie.

K zatknutiu došlo len niekoľko hodín po rekonštrukcii malijskej vlády, počas ktorej z vládneho kabinetu vylúčili dvoch členov vojenskej junty zodpovednej za vlaňajší štátny prevrat. Nad krajinou vzápätí prevzal kontrolu bývalý vodca vojenskej junty Assimi Goita.

Politikov prepustili na slobodu po tom, čo obaja súhlasili s tým, že sa vzdajú svojich funkcií. AÚ v stredu oznámila, že s okamžitou platnosťou pozastavila členstvo Mali.

(tasr)