Vatikánske vody ešte raz, budúci kardinál ako pápežov osobný delegát pri Maltézskom ráde môže byť problémom,  píše sa o „bozku smrti“.

Pápež František ohlásil, že arcibiskup Tomasi, ktorého onedlho vymenuje za kardinála, bude jeho osobitným delegátom pri Maltézskom ráde. Pre talianskeho vatikanistu Marca Tosattiho je to nebezpečné až fatálne rozhodnutie.

Tisícročný rád prechádza turbulentným obdobím. Počas vnútornej krízy pred niekoľkými rokmi pápež požiadal o demisiu vtedajšieho veľmajstra a určil svojho vyslanca do Rádu. Na jar 2020 zomrel nový veľmajster, ktorý začal reformy a obnovil vzťahy s rímskym biskupom. Silvano Tomasi pritom na novom poste nahradí Angela Becciua, ktorý čelí podozreniam aspoň v dvoch ďalších kauzách.

Nastávajúci kardinál Tomasi v minulosti prešetroval fungovanie Maltézskeho rádu, hoci podľa vatikanistu Tosattiho bol vtedy v konflikte záujmov, ktorý sa dosiaľ nevyjasnil. Jeho opätovná prítomnosť preto môže namiesto konsolidácie viac rozkolísať starobylý rád a „dať mu príslovečný bozk smrti“, uzatvára taliansky komentátor. (bop)