Polícia vo Viedni odstránila tabuľky varujúce pred politickým islamom. Ministerka odsúdila extrémistov, ktorí vraj zneužívajú legitímny boj proti islamizmu.

Ďalší rozruch okolo spornej „mapy islamu“, ktorú minulý týždeň zverejnilo Dokumentačné stredisko pre politický islam, vyvolali v stredu „varovné tabuľky“ s nápisom „Pozor! Politický islam vo vašej blízkosti“ umiestnené neďaleko sídiel moslimských združení na viacerých miestach v metropole Viedeň.

Ako informovala agentúra APA, polícia časť z nich zaistila a vyšetrovanie v tejto veci prevzal Viedenský krajinský úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (LVT). Tabuľky sa našli napríklad vo viedenských obvodoch Leopoldstadt či Meidling.

Ich vyvesenie odsúdila ministerka pre integráciu Susanne Raabová a dištancovalo sa od nich aj samotné Dokumentačné stredisko pre politický islam. „Je absolútne neprijateľné, že legitímny boj proti politickému islamu zneužívajú extrémistické zoskupenia a je potrebné to jasne odsúdiť,“ uviedla Raabová. Dodala, že je nevyhnutné, aby spoločnosť naďalej dôrazne bojovala voči prejavom extrémizmu a nenechala sa zastrašiť.

Predseda Islamského spoločenstva veriacich v Rakúsku (IGGÖ) Ümit Vural predpokladá, že za akciou stoja krajne pravicové skupiny. „Mapa islamu“, ktorá obsahuje vyše 600 moslimských organizácií či mešít v Rakúsku, podľa neho neprináša transparentnosť, ale šíri nenávisť.

V súvislosti s kontroverznou mapou, ktorú zostavil Inštitút pre islamské teologické štúdie pri Viedenskej univerzite, dostali vyhrážky prostredníctvom sociálnych médií viaceré osobnosti vrátane ministerky Raabovej a moslimského teológa Mouhanada Khorchida.

(tasr, bop)