Izrael chce od budúceho týždňa očkovať proti chorobe COVID-19 aj deti od 12 rokov. Oznámilo to tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Ako píše agentúra DPA, rezort po zdĺhavých konzultáciách dospel k záveru, že nebezpečenstvo možnej infekcie koronavírusom prevažuje nad rizikom možných vedľajších účinkov vakcíny.

„Prípady myokarditídy (zápalového ochorenia srdcového svalu) sa u 16 až 19-ročných (očkovaných) vyskytli veľmi zriedkavo a väčšinou prebehli bez komplikácií,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Vzhľadom na veľmi nízky počet infekcii v židovskom štáte odporúča rezort zdravia momentálne očkovanie vysokorizikovým pacientom a ich príbuzným, ako aj mladým členom rodín, ktoré plánujú vycestovať do zahraničia.

„Okrem vysokorizikových skupín sa (však) môže dať zaočkovať ktokoľvek, kto má záujem,“ dodal rezort zdravia.

Židovský štát v utorok výrazne uvoľnil protiepidemické opatrenia, čo bolo možné vďaka úspešnej vakcinačnej kampani, ktorá začala vlani 19. decembra.

Krajina v utorok zaznamenala len štyri nové prípady nákazy koronavírusom pri 350 aktívnych prípadoch. Na vrchole pandémie – začiatkom tohto roka – mal Izrael denne 100.000 nových prípadov a zhruba 88.00 aktívnych.

K poklesu prípadov ochorenia COVID-19 došlo počas uplynulých týždňov – po distribúcii vakcín v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX – aj medzi Palestínčanmi v Predjordánsku.

Izrael v ostatnom čase čelil kritike za odmietnutie očkovať väčšinu Palestínčanov žijúcich v Predjordánsku či v pásme Gazy, ktoré je pod izraelskou blokádou. Izraelskí občania žijúci v osadách v Predjordánsku sa však na očkovacom programe krajiny zúčastniť mohli. Izrael na margo kritiky uviedol, že sa získavanie vakcín pre Predjordánsko a Gazu je zodpovedná palestínska samospráva.

(tars, bop)