Slovensko by sa na cestovateľskej mape malo zobrazovať správne od tohto štvrtka.

Slovensko by sa malo na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zobrazovať podľa správnych dát od štvrtka (3. 6.). TASR o tom v reakcii na medializované problémy s nahlasovaním dát informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

„Všetky potrebné kroky sme prijali ešte pred medializáciou vzniknutého stavu. Už niekoľko dní intenzívne komunikujeme s ECDC. Včera vo večerných hodinách nám potvrdili, že mapu na základe správnych dát, ktoré sme im zaslali 31. mája, aktualizujú zajtra,“ povedala Račková. Ozrejmila, že úrad kontaktoval aj české zdravotnícke autority a situáciu im objasnil. Slovensko je pre Česko na základe nesprávnej cestovnej mapy v súčasnosti červené, čo znamená, že sa považuje za krajinu s vysokým rizikom nákazy.

Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus očakáva, že Slovensko bude po prehodnotení ECDC mapy žlté a v niektorých regiónoch dokonca aj zelené. „O tomto probléme sme vedeli už tri týždne, aj sme naň upozorňovali kolegov, ktorí sú na to u nás kompetentní,“ zdôraznil.
(tasr, joh)