Čína hlási prvý prípad prenosu vtáčej chrípky typu H10N3 na človeka. Vzácnou formou ochorenia sa nakazil muž v provincii Ťjang-su.

Na archívnej snímke z roku 2014 zabité kurčatá na trhu s hydinou v Šanghaji. Foto: TASR/APPrvý prípad prenosu vtáčej chrípky H10N3 na človeka potvrdil Čínsky Národný zdravotný výbor (NHC) v utorok 1. júna 2021. Nakazeným je 41-ročný muž z mesta Čen-ťiang. Muža 28. apríla hospitalizovali po tom, ako sa u neho prejavili prvé príznaky vrátane horúčky. Nákazu vtáčou chrípkou však uňho potvrdili až 28. mája. Úrady neuviedli, ako sa muž nakazil.

„Išlo o náhodný medzidruhový prenos. Riziko prenosu väčšieho rozsahu je nízke,“ píše sa v správe NHC, podľa ktorej nezaznamenali žiaden iný prípad prenosu tejto formy vtáčej chrípky na človeka. Kmeň H10N3 podľa čínskych úradov nespôsobuje závažný priebeh ochorenia.

V Číne evidujú niekoľko druhov vtáčej chrípky a sporadicky dôjde aj k prenosu na človeka. Obyčajne ide o ľudí, ktorí s hydinou pracujú. Medzi rokmi 2016 a 2017 zomrelo v dôsledku nákazy vtáčou chrípkou H7N9 približne 300 ľudí. Odvtedy nezaznamenali zvýšený počet prípadov prenosu nákazy na človeka.

(tasr)