Ruský portál Fontanka upozornil na zaujímavú vec, krematóriá v Petrohrade spálili za posledného polroka dvakrát viac mŕtvych nakazených ochorením COVID-19, ako sú počty obetí infekcie uvádzané v oficiálnych štatistikách.Z dokumentu „Register uskutočnených kremácií tiel zosnulých, infikovaných novým koronavírusom“, ktorý má redakcia portálu Fontanka k dispozícii, vyplýva, že medzi 14. aprílom a 27. októbrom bolo spálených až 5868 osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Podľa oficiálnych údajov petrohradskej pracovnej skupiny pre boj s COVID-19 si však nákaza v danom období vyžiadala len 3674 obetí, čo je o 2194 menej.

Hoci Fontanka v tejto súvislosti pripustila, že ľudia pozitívne testovaní na COVID-19 môžu podľahnúť aj iným ochoreniam, takáto výrazná disparita podľa reakcie poukazuje na možné štatistické znižovanie počtov obetí pandémie zo strany úradov.

Ruský portál Meduza k téme pripomína, že obete nového koronavírusu nemôžu mať v Petrohrade bežný pohreb. Jedinými možnosťami sú kremácia, alebo pochovanie v zinkovej rakve v špeciálne vyhradených častiach dvoch cintorínov mimo mesta. (TOB)