Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval pred hrozbou krviprelievania a zániku krajiny v súvislosti s nedávnym rozhodnutím ústavného súdu, ktoré zablokovalo reformu protikorupčných zákonov. Informoval o tom ukrajinský spravodajský portál LB.ua.

Zelenskyj varoval členov vládnej strany Sluha ľudu prostredníctvom audionahrávky: „Zvláštne chovanie sudcov ústavného súdu dostalo v priebehu niekoľkých hodín štát na pokraj katastrofy. Buď bude krajina opäť zatiahnutá do krvavého chaosu, alebo prestane náš štát existovať ako systém transparentných pravidiel a dohôd. Prípadne sa skutočne staneme aktívnou politickou silou a povieme svoje „Nie. Nie lži!“

Podľa Zelenského slov je nutné vo vzťahu k ústavnému súdu prijať „tvrdé opatrenia“. Ako vo svojej analýze zdôraznil denník Financial Times, ukrajinský líder sa v snahe umožniť prijatie dôležitých reforiem tento týždeň pokúsi vymeniť sudcov ústavného súdu. O odvolaní sudcov by sa malo rokovať už v utorok, pričom prezident môže mať problém pozbierať dostatok hlasov pre svoju iniciatívu. Podľa analytikov to môže byť pre Zelenského kľúčový moment v jeho vládnutí.

Ústavný súd v stredu uviedol, že v rozpore s ústavou je niekoľko protikorupčných zákonov vrátane zákona o voľnom prístupe verejnosti k majetkovým priznaniam predstaviteľov štátnych a samosprávnych orgánov. Súd tvrdí, že voľný prístup verejnosti k majetkovým priznaniam verejných činiteľov zrušil preto, aby ochránil sudcov pred nátlakom zo strany výkonnej moci. Podľa indexu vnímania korupcie organizácie Transparency International sa Ukrajina v roku 2019 umiestnila na 126. mieste zo 198 krajín.

(tob)