Solidaritu s Izraelom vyjadrila nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelňajšom telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Počas spoločného rozhovoru, ktorého témou bola aktuálna eskalácia konfliktu na Blízkom východe, vyzvala Merkelová na rýchle ukončenie prebiehajúcich násilností medzi židovským štátom a Palestínčanmi, ktoré sú najhoršími za posledné roky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády Steffena Seiberta.

„Kancelárka znova ostro odsúdila pretrvávajúce raketové útoky z Gazy na Izrael a uistila premiéra (Netanjahua) o solidarite nemeckej vlády,“ uviedol Seibert vo vyhlásení. „Opakovane potvrdila právo Izraela na sebaobranu pred útokmi,“ dodal. Vzhľadom na vysoký počet obetí v radoch civilistov „na oboch stranách“ vyjadrila podľa jeho slov Merkelová „vieru, že boje sa čo najskôr skončia“.

Izrael podniká v Gaze intenzívne letecké a delostrelecké útoky ako odvetu za raketové ostreľovanie izraelského územia palestínskymi militantmi. Od minulého pondelka Palestínčania vystrelili z pásma Gazy na Izrael vyše 3100 rakiet.

Hamas tvrdí, že začal s raketovými útokmi v reakcii na izraelské zásahy voči palestínskym demonštrantom vo východnom Jeruzaleme. Celkovo si už tieto boje vyžiadali v Gaze najmenej 198 obetí a vyše 1300 zranených a v Izraeli prišlo o život 11 ľudí.

(tasr)