Súd v ruskom hlavnom meste Moskva odročil v pondelok súdne pojednávanie v kauze štábov opozičného politika Alexeja Navaľného, informovala agentúra AFP.

Súd po predložení nových dokumentov zo strany obžaloby pojednávanie odročil na 9. júna, uviedli právni zástupcovia Navaľného štábov, ktorí zverejnili na internete fotografie šiestich gigantických zväzkov papiera A4.

Súd má rozhodnúť, či Navaľného nadácie a štáby budú považované za extrémistické, čím by sa dostali na úroveň zakázaných organizácií, ako napríklad Islamský štát.

Navaľnyj a jeho spojenci obvinenia odmietajú a označujú ich za pokus o potlačenie politickej opozície voči vládnucej strane Jednotné Rusko pred septembrovými parlamentnými voľbami.

Alexeja Navaľného (44) zatkli v januári na moskovskom letisku po návrate z Nemecka, kde sa liečil po pokuse o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.

Moskovský súd následne vo februári rozhodol, že počas pobytu v Nemecku Navaľnyj porušil podmienky podmienečného prepustenia v kauze starého prípadu sprenevery, ktorý sa všeobecne považuje za politicky motivovaný. V súčasnosti si tento najvýraznejší kritik Kremľa odpykáva dvaapolročný trest vo väzení vo Vladimirskej oblasti východne od Moskvy.

(tasr)