Druhú manželku anglického kráľa Henricha VIII. si v novom seriáli zahrá černoška. Tvorcovia nového historického seriálu o živote anglickej kráľovnej Anne Boleynovej obsadili do hlavnej úlohy britskú herečku s jamajskými koreňmi.Anne Boleynová je jednou z najznámejších manželiek Henryho VIII., ktorá vstúpila aj do histórie cirkvi. Práve kvôli nej anglický kráľ odtrhol monarchiu od rímskokatolíckej cirkvi. Len aby sa mohol rozviesť s Katarínou Aragonskou a vziať si v roku 1533 za ženu Anne Boleynovú, ktorej dal o tri roky neskôr sťať hlavu.

Trojdielna historická dráma produkovaná britskou televíznou stanicou Channel 5 má byť psychologickým trilerom o živote anglickej kráľovnej. Anne Boleynovú si zahrá britská herečka s jamajskými koreňmi Jodie Turner-Smithová.

Práve obsadenie černošky do úlohy anglickej kráľovnej z čias Tudorovcov vyvoláva v Spojenom kráľovstve rozporuplné reakcie. Kým na jednej strane sa tešia obhajcovia diverzity, na tej druhej sú ľudia, ktorí poukazujú na nerovnaký prístup k zobrazovaniu historických osobností.

Kritici výberu herečky stvárňujúcej Anne Boleynovú argumentujú tým, že ak by nejakú historickú osobnosť tmavej pleti hral beloch či beloška, bolo by to okamžite označované za „white washing“ (bielenie), teda prispôsobovanie reality belochom. V prípade, keď má černoška hrať anglickú kráľovnú, však už kritika ochrancov diverzity a slobody slova taká hlasná nie je a ozýva sa zväčša na sociálnych sieťach zo strany konzervatívcov obviňovaných následne z rasizmu.

Trojdielna dráma má zachytávať posledné mesiace života Anne Boleynovej z jej pohľadu. Diváci budú môcť podľa tvorcov sledovať zápas kráľovnej o vlastné prežitie a budúcnosť jej dcéry, ale aj boj s mocnou patriarchálnou spoločnosťou.

„Legenda o tejto impozantnej kráľovnej a neskrotnej matke bude zobrazená ako hlboko ľudský príbeh, ktorý je stále relevantný aj pre dnešok,“ uviedla Turner-Smithová, ktorá si v televíznej minisérii zahrá druhú manželku Henryho VIII.

 

(top)