Grécko-americký vedec John P. A. Ioannidis nerozumie, prečo Matovič označil jeho vedeckú štúdiu za hoax. Uviedol to v rozhovore pre Lekárske noviny. Reagoval tak na slová predsedu vlády Igora Matoviča, ktorý jeho vedeckú štúdiu o smrtnosti koronavírusu spochybnil. Vedec nechápe, ako je možné niečo také vôbec spraviť.

„Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO),“ uviedol Ioannidis. Dodáva, že štúdia obsahuje 82 meraní z celého sveta, pričom vo výsledku vyšla miera smrtnosti nového koronavírusu skutočne nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Táto miera je zároveň značne závislá od vekovej štruktúry a od úrovne zamorenia domovov sociálnych služieb.

„Pre ľudí, ktorý majú menej ako 70 rokov, je medián miery IFR nižší ako 0,05 %. Myslím si, že je čudné, že sa tieto témy stávajú predmetom politického boja. O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím, že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli,“ dodal vedec.

(jor)