Pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme vypukli v piatok ďalšie násilnosti medzi Palestínčanmi a izraelskou políciou. Spojené štáty vyzvali obe strany na deeskaláciu napätia. Ako informovala zdravotná služba Palestínskeho Červeného polmesiaca, ktorú cituje agentúra AP, zranenia pri viacerých potýčkach utrpelo 53 osôb, pričom väčšinu z nich zasiahli pogumované kovové projektily a šrapnely z omračovacích granátov.

Násilie vypuklo po tom, ako sa bezpečnostné zložky židovského štátu vo veľkých počtoch rozmiestnili pri al-Aksá, najväčšej mešite v Jeruzaleme, kde v tom čase prebiehali večerné modlitby, obvyklé počas pôstneho mesiaca ramadán. „Sme hlboko znepokojení zvýšením napätím v Jeruzaleme,“ povedala v reakcii na násilnosti námestníčka hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová, ktorú cituje agentúra AFP. Podľa Washingtonu je dôležité „deeskalovať napätie“ a vyhnúť sa akýmkoľvek jednostranným krokom, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu situácie, priblížila Porterová. Ako príklad takýchto krokov uviedla „vysťahovania, osídlovacie činnosti a demolovanie (domov)“.

V posledných dňoch vypukli násilnosti medzi demonštrantami a políciou v súvislosti so situáciou vo štvrti Šajch Džarrá vo východnej časti Jeruzalema, pripomína AP. Desiatkam Palestínčanov tam hrozí vysťahovanie po dlhom právnom boji so židovskými osadníkmi, ktorí sa pokúšajú získať kontrolu nad nehnuteľným majetkom v tejto štvrti ležiacej severne od jeruzalemského Starého mesta.

Skôr v piatok izraelská polícia informovala, že zastrelila dvoch Palestínčanov a ďalšieho zranila po tom, ako títo muži údajne spustili streľbu na príslušníkov pohraničnej polície v okupovanom Predjordánsku. Izraelské sily vo štvrtok zatkli Palestínčana podozrivého z útoku zo začiatku týždňa, pri ktorom prišiel o život jeden Izraelčan a ďalší dvaja utrpeli zranenia, píše AP. Izraelská armáda v stredu neďaleko mesta Nábulus zastrelila 16-ročného Palestínčana po tom, ako niekoľkí Palestínčania na vojakov hádzali zápalné bomby.

(tasr)