V niektorých okresoch Slovenska môžu byť nízke teploty alebo prízemný mráz. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, ktorý preto vydal výstrahu prvého stupňa.

Výstrahu pred nízkymi teplotami vydali meteorológovia na noc z piatka na sobotu (8. 5.). Platiť bude od polnoci do 7.00 h, a to pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Považská Bystrica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a celý Žilinský kraj. Na prízemný mráz si musia dať pozor ľudia v Bratislavskom, Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, a v okresoch Bardejov, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Gelnica, Košice mesto a okolie, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

„Vo výške päť centimetrov nad povrchom sa ojedinele očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu nula až tri stupne Celzia. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre kvety a malé plody ovocných drevín, teplomilné rastliny,“ poukazujú meteorológovia. Výstraha platí od 2.00 do 7.00 h.

(tasr)