Spoluzakladateľ EÚ Robert Schuman je bližšie k svätosti. Na Deň Európy spájaný so Schumanom si EÚ v Ríme pripomenie svoje kresťanské korene.

Na Deň Európy, v nedeľu 9. mája, si v Ríme pripomenú 50. výročie oficiálneho dialógu medzi EÚ a Svätou stolicou. Začne sa iniciatíva s názvom Európsky chodník kostolov v Ríme, ktorá predstaví chrámy európskych národov. Zúčastní sa i Slovensko. Tohtoročné pripomenutie je významné aj tým, že zakladateľ Únie Robert Schuman je o krok bližšie k vyhláseniu za svätého.

Jednému z otcov zakladateľov Európskej únie, francúzskemu štátnikovi Schumanovi, Vatikán možno v júni potvrdí hrdinské cnosti. Naznačil to prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro, ktorého citovala agentúra AFP. Takto by sa v očiach katolíckej cirkvi stal ctihodný, čo by mohlo viesť k procesu blahorečenia a ešte ďalej k jeho svätorečeniu.

„Európa sa nestvorí naraz alebo podľa jediného plánu. Bude postavená prostredníctvom konkrétnych úspechov, ktoré najprv vytvoria skutočnú solidaritu.“ Tieto slová 9. mája 1950 predniesol ako francúzsky minister zahraničných vecí v prejave, ktorý je známy ako Schumanova deklarácia. Tento dátum si každoročne pripomíname ako Deň Európy.

Viac sa dočítate v článku denníka Štandard.