Razia protidrogovej polície v Riu de Janeiro si vyžiadala až 25 obetí. Na strane polície padol iba jeden príslušník.

Najmenej 25 ľudí prišlo o život počas štvrtkového zásahu protidrogovej polície v jednom zo slumov brazílskeho mesta Rio de Janeiro. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Obeťami prestrelky vo favele Jacarezinho sa stalo 24 podozrivých členov drogového gangu a jeden policajt, informoval brazílsky spravodajský portál G1 s odvolaním sa na policajných predstaviteľov.

Táto oblasť je známa ako jedna zo základní zločineckej skupiny Comando Vermelho (Červené velenie), ktorá sa špecializuje najmä na pašovanie zbraní a drog.

Počas policajnej akcie boli postrelení dvaja ľudia, ktorí v tom čase cestovali v metre. Ďalších sedem ľudí utrpelo len mierne zranenia, približuje DPA.

Brazílsky najvyšší súd z dôvodu pandemickej situácie vlani v júli pozastavil policajné razie vo favelách – s výnimkou „absolútne výnimočných prípadov“.

Policajti vykonali štvrtkovú raziu na základe správ, že pašeráci v tejto oblasti začali do svojich aktivít verbovať aj deti, informuje spravodajská stanica BBC.

Profesor sociológie Ignacio Cano na Štátnej univerzite v Riu odmietol túto zámienku ako dôvod policajnej operácie.

„Tvrdenie, že obchodníci s drogami verbujú deti a tínedžerov, je na smiech, pretože každý vie, že tieto gangy majú maloletých, ktorí pre nich pracujú,“ uviedol Cano.

Rio de Janeiro patrí k tým brazílskym štátom, kde je najvyššia zločinnosť, pričom mnohé oblasti sú tam pod kontrolou zločincov, z ktorých mnohí sú napojení na silné gangy obchodujúce s drogami.

(tasr)