Spojené štáty zaznamenali v uplynulom roku najväčší pokles pôrodnosti za takmer 50 rokov. Jednoročný prepad je na úrovni štyroch percent, uvádza sa vo vládnej správe, z ktorej v stredu citovala tlačová agentúra AP. Pokles pôrodnosti sa týka všetkých hlavných rás a etník, ako aj takmer všetkých vekových skupín. Počet pôrodov už roky klesá u mladších žien, keďže si materstvo odkladajú a mávajú menšie rodiny. Pôrodnosť u tridsiatničiek a štyridsiatničiek naopak vzrastá, hoci tento trend vlani zoslabol.

Spojené štáty v minulosti patrili iba k hŕstke rozvinutých krajín s mierou pôrodnosti nad 2,1 dieťaťa na ženu, čo každej generácii zaručovalo dostatok potomkov na to, aby sa mohla nahradiť. Táto bilancia však už viac než desať rokov klesá, pričom vlani sa dostala na rekordne nízku úroveň 1,6 dieťaťa na ženu.

„Skutočnosť, že zaznamenávame pokles pôrodnosti aj u starších mamičiek, je dosť zarážajúca,“ uviedol hlavný autor predmetnej správy Brady Hamilton z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Čísla naznačujú, že súčasná generácia Američanov nebude mať dostatok detí, ktoré by ju nahradili, tvrdia vedci. Správa CDC je založená na preskúmaní viac než 99 percent rodných listov vydaných vlani v USA. Zistenia odrážajú nedávnu analýzu AP, ktorá vyhodnotila minuloročné údaje z 25 amerických štátov. Analýza ukázala, že počet pôrodov klesol počas prepuknutia koronavírusovej pandémie.

Epidémia ochorenia COVID-19 prispela k vlaňajšiemu veľkému poklesu pôrodnosti v Spojených štátoch, uviedli experti. Strach z choroby a jej dôsledkov pre ekonomiku spôsobil, že mnohé páry si osvojili názor, že na narodenie dieťaťa nie je správny čas. Mnohé z tehotenstiev v roku 2020 sa však začali ešte pred vypuknutím koronavírusovej epidémie v USA.

(tasr)