Iracký minister zdravotníctva Hasan Támimí odstúpil z funkcie pre tragický požiar v bagdadskej nemocnici pre pacientov s ochorením COVID-19. V noci na 25. apríla v nej zahynulo 82 ľudí a 110 utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra AFP.

Támimí, ktorý bol členom vlády podporovanej vplyvným irackým šiitským duchovným Muktadom as-Sadrom, sa rozhodol odstúpiť z úradu ministra z vlastnej vôle. Urobil tak krátko po tom, čo kabinet hlasoval o odporúčaniach výboru, ktorý požiar vyšetroval. Požiar vyvolal pobúrenie na sociálnych sieťach, ktorými sa šíril hashtag požadujúci Támimího odvolanie.

Iracký premiér Mustafá Kázimí následne pozastavil výkon funkcie Támimímu, guvernérovi Bagdadu Muhammadovi Džábirovi i ďalším vysoko postaveným predstaviteľom oblasti, kde sa nachádza nemocnica Ibn al-Chatíba, v ktorej požiar vypukol. Kabinet však pozastavenie výkonu funkcie v prípade Támimího a Džábira v utorok zrušil. Ako pripomína AFP, obe funkcie sú značne spolitizované miesta v systéme spravovania krajiny, ktorý je známy pre klientelizmus.

Támimího i ostatných v súvislosti s tragickým požiarom vyšetruje polícia. Požiar sa začal výbuchom v sklade s kyslíkovými fľašami. Mnoho obetí bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Pri požiari sa udusili dymom alebo zhoreli v plameňoch.

Podľa irackej komisie pre ľudské práva 28 z obetí boli pacienti, ktorých museli odpojiť z umelej pľúcnej ventilácie, aby s pomocou iných mohli uniknúť pred plameňmi. V nemocnici sa navyše nachádzali desiatky ľudí, ktorí prišli navštíviť svojich príbuzných na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Desaťročia konfliktov a nedostatočné investície sa podpísali pod chabú úroveň irackých nemocníc, ktoré zápasia s nedostatkom liekov a nemocničných lôžok. Lekári opakovane varujú pred nesprávnym riadením rezortu zdravotníctva a nemocnice považujú kvôli laxným bezpečnostným pravidlám za tikajúce časované bomby.

(tasr, min)