Český prezident Miloš Zeman podpísal štyri zákony vrátane volebnej novely upravujúcej spôsob prepočtu hlasov na mandáty aj volebné kvóra koalícií. Informoval o tom hovorca Hradu Jiří Ovčáček, ktorého cituje webový spravodajský portál Novinky.cz.

Novela volebného zákona bola prijatá po nedávnom verdikte ústavného súdu. Zachováva 14 volebných krajov, dvojčlenné koalície však po novom musia pre vstup do Poslaneckej snemovne získať osem percent hlasov (oproti doterajším desiatim) a viacpočetné koalície 11 namiesto doterajších 15 percent. Samostatným stranám naďalej bude stačiť päť percent.

Ďalšia z podpísaných noviel stanovuje, že žiaci autoškôl už nebudú mať neobmedzený počet pokusov opakovania skúšok na získanie vodičského oprávnenia. Neúspešní uchádzači budú po troch pokusoch musieť absolvovať celú výučbu i výcvik v autoškole.

Prezident pripojil podpis aj pod novelu o Štátnom fonde dopravnej infraštruktúry a k novele Občianskeho zákonníka, ktorá stanovuje, že vymáhanie prípadného peňažného dlhu dieťaťa bude možné len do výšky majetku maloletého k dátumu, kedy nadobudol plnú svojprávnosť. Podobne sa tiež ohraničí vymáhanie zmluvných pokút.

(tasr, min)