Predstavitelia Európskej komisie tlmočili ruskému veľvyslancovi výhrady. Nesúhlasia so zákazom vstupu ôsmich príslušníkov EÚ na územie Ruskej federácie.

Európska komisia (EK) potvrdila, že v pondelok popoludní bol predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie pri Európskej únii Vladimír Čižov, ktorému exekutíva EÚ tlmočila nesúhlasný postoj s minulotýždňovým rozhodnutím o zákaze vstupu ôsmich štátnych príslušníkov EÚ na územie Ruskej federácie.

Predvolanie bolo na žiadosť generálnej tajomníčky Európskej komisie Ilze Juhansonovej a generálneho tajomníka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Stefana Sannina.

„Veľvyslanec Čižov bol informovaný o tom, že inštitúcie EÚ a členské štáty EÚ dôrazne odmietajú a dôrazne odsudzujú rozhodnutie, ktoré bolo čisto politicky motivované a ktorému chýba akékoľvek právne opodstatnenie,“ uviedla EK v správe pre médiá.

Juhansonová a Sannino veľvyslancovi pripomenuli aj nespokojnosť s rozhodnutím Moskvy vyhostiť českých diplomatov a s nariadením ruskej vlády o takzvaných „nepriateľských štátoch“, pričom vyjadrili vážne znepokojenie nad kumulatívnym vplyvom všetkých týchto rozhodnutí na vzťahy medzi EÚ a vládou Ruskej federácie.

Podľa ich slov si EÚ vyhradzuje právo prijať príslušné protiopatrenia.

Moskva koncom minulého týždňa zaradila osem občanov EÚ vrátane eurokomisárky pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej na svoj zoznam sankcií v rámci odplaty za predošlé sankcie eurobloku.

(tasr, bop)