Ministri zahraničia G7 súhlasia s denuklearizáciou KĽDR, uviedol v utorok šéf japonskej diplomacie Tošimicu Motegi.

Ministri zahraničných vecí skupiny G7 na schôdzke v Londýne súhlasili s dodržiavaním myšlienky denuklearizácie Severnej Kórey, uviedol v utorok šéf japonskej diplomacie Tošimicu Motegi.

„Dohodli sme sa, že sa budeme držať cieľa úplnej, nezvratnej a overiteľnej denuklearizácie KĽDR,“ uviedol Motegi podľa agentúry Kjódo.

Agentúra TASS poznamenala, že 17. apríla japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Joe Biden vyhlásili, že sú pripravení dosiahnuť denuklearizáciu Severnej Kórey.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok v Londýne otvoril prvé prezenčne konané stretnutie šéfov diplomacií skupiny G7 (Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty) po dvoch rokoch. Vo svojom príhovore okrem iného predstavil prístup vlády amerického prezidenta Joea Bidena k Severnej Kórei, ktorý už Pchjongjang medzičasom odsúdil.

Trojdňová ministerská schôdzka v Londýne sa koná v čase, keď Indiu pustoší pandémia choroby COVID-19, zatiaľ čo v západných krajinách sa pandemická situácia postupne stabilizuje a zlepšuje, uviedla agentúra AFP. Summit šéfov diplomacií z klubu bohatých krajín má za cieľ diskusiu o výzvach po prekonaní tejto krízy a prípravu summitu G7, ktorý sa bude konať v júni na juhozápade Anglicka.

Na diskusie v Londýne boli pozvaní i zástupcovia Indie, Južnej Kórey, Juhoafrickej republiky a Bruneja, ktorý predsedá Združeniu krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Ministri G7 sa budú zaoberať aj rastúcim napätím vo vzťahoch s Ruskom a Čínou, ako aj rozhovormi o oživení iránskej jadrovej dohody.

Blinken sa medzičasom vo svojom hoteli osobitne stretol s ministrami zahraničných vecí Japonska a Južnej Kórey. Tieto schôdzky sa uskutočnili len niekoľko dní po tom, čo Biden dokončil revíziu politiky USA voči KĽDR.

Ako pripomenula agentúra AFP, Biden po svojom nástupe do Bieleho domu nariadil vyhodnotiť politiku USA voči KĽDR. Následne vo svojom prvom prejave pred oboma komorami Kongresu USA od nástupu do funkcie povedal, že využije „diplomaciu, ako aj prísne odstrašovanie“, aby obmedzil nukleárne ambície Severnej Kórey.

Biely dom minulý piatok uviedol, že jeho cieľom zostáva „úplná denuklearizácia Kórejského polostrova“.

(tasr)