Francúzska Štátna rada potvrdila rozpustenie pravicovej Generácie identitárov. Tento krok bol vraj úmerný riziku.

Štátna rada, najvyšší správny súd vo Francúzsku, v pondelok potvrdila rozhodnutie vlády rozpustiť krajne pravicového hnutia Generácia identitárov (Génération identitaire – GI). GI je známa najmä mnohými pokusmi blokovať migrantom vstup do Francúzska, informovala agentúra AFP.

Vo svojom verdikte Štátna rada konštatovala, že rozhodnutie vlády o rozpustení GI z 3. marca bolo „úmerné“ riziku, ktoré táto skupina predstavovala pre verejný poriadok.

Hovorkyňa GI Thais d’Escufonová odsúdila verdikt Štátnej rady ako „politické rozhodnutie“.

Minister vnútra Gérard Darmanin, ktorý zverejnil marcový vládny výnos, tento rozsudok v pondelok večer privítal.

Stanovisko Štátnej rady ako najvyššej inštancie správneho súdnictva vo Francúzsku je podľa ministra jasné a jednoznačné: „GI podporuje ideológiu podnecujúcu nenávisť a násilie,“ uviedol vo svojom vyhlásení.

Jedna z posledných operácií GI sa uskutočnila v januári tohto roka, keď sa okolo 30 jej členov zhromaždilo pri priesmyku Col du Portillon na hranici Francúzska a Španielska. Túto operáciu označili za „dozor na obranu Európy“.

GI svoje akcie v minulosti odôvodňovala tvrdením, že chce prispievať k verejnej diskusii o prisťahovalectve a bojovať proti islamistickému terorizmu, uviedla v rozsudku Štátna rada. V skutočnosti šlo o „roky propagované myšlienky, ktoré mali tendenciu ospravedlňovať alebo podporovať diskrimináciu, nenávisť alebo násilie voči cudzincom a moslimskému náboženstvu“, píše sa v texte súdnej inštancie.

(tasr)