Advokáta Jána G., ktorého zadržali a obvinili minulý rok v októbri v rámci akcií Zemepán a Terra, prepustili na slobodu. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Z väzby bol prepustený v piatok (30. 4.). Zároveň s ním bol v tento deň prepustený aj spoluobvinený riaditeľ pobočky Slovenského pozemkového fondu (SPF) v Poprade Ivan T. Ján G. bol v kolúznej a pokračovacej väzbe. Uplynula mu základná lehota väzby. Na prepustenie Jána G. upozornil Denník N. Podľa denníka začal advokát spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Obvinení boli v prípade reštitučných konaní na SPF. Ide o reštituované pozemky v katastri obcí Vrbov, Veľká Lomnica, Nová Lesná, Žakovce a mesta Svit. Ich výmera je najmenej 684 500 štvorcových metrov. Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali požadovať úplatok 40 percent z výmery.
NAKA zasahovala 20. októbra 2020 súbežne pri spomínaných dvoch akciách s krycím názvom Terra v Bratislave a Zemepán v Poprade a ich okolí. Zadržala pri nich štyri osoby podozrivé z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

(tasr, min)