V Tunisku sa začal trojdňový štrajk lekárov, v dôsledku ktorého bola pozastavená vakcinačná kampaň v krajine. Protest prichádza v čase, keď tuniské úrady evidujú zvýšený nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, uviedla agentúra DPA.

Tuniskí lekári, lekárnici a zubári sa s ministerstvom zdravotníctva už dlhšie nevedia zhodnúť v otázke príplatkov, pracovných zmlúv a novely zákona týkajúcej sa výkonu ich zamestnania. V dôsledku štrajku sa pred viacerými zdravotnými strediskami v pondelok tvorili dlhé rady ľudí, ktorým bol vystavený termín na očkovanie. Na podanie vakcíny však chýbal potrebný personál.

Štrajk ovplyvní očkovanie zhruba 40 000 ľudí, píše sa vo vyhlásení rezortu tuniského zdravotníctva. Ministerstvo, ktoré je ochotné pokračovať v rokovaniach až do dosiahnutia dohody, medzičasom lekárov vyzvalo, aby štrajk ukončili. Vakcinačnú kampaň v Tunisku spustili pred zhruba dvoma mesiacmi. Odvtedy tam zaočkovali okolo 415 000 ľudí, z čoho približne 101 000 dostalo obe dávky vakcíny. Tuniská vláda do konca tohto roka plánuje zaočkovať zhruba 5,5 milióna ľudí – teda polovicu populácie. Tieto plány však pravdepodobne narušia obmedzené dodávky vakcín.

(tasr, min)