Bieloruská opozícia plánuje nové protesty proti Lukašenkovi. Odhodlanie vyjadrili dvaja kľúčoví opoziční lídri.

Popredný predstaviteľ bieloruskej opozície Pavel Latuška chce vyzvať Bielorusov, aby opäť vyšli do ulíc protestovať proti dlhoročnému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra DPA.

Bývalý bieloruský veľvyslanec a exminister Latuška avizoval, že prostredníctvom sociálnych sietí vyzve obyvateľov krajiny, aby v nedeľu 9. mája znovu vyšli do ulíc. Jeho vyjadrenia zverejnili v pondelok denníky nemeckej mediálnej skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Odhodlanie pokračovať v protestných akciách proti Lukašenkovi avizovala v sobotu aj ďalšia predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá rovnako ako Latuška žije v zahraničnom exile.

Latuška a Cichanovská patria medzi členov Koordinačnej rady bieloruskej opozície, ktorí sú vo vlasti stíhaní pre podozrenie z vytvorenia a vedenia extrémistického zoskupenia.

V Bielorusku sa vlani v auguste konali sporné prezidentské voľby, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť vyhral dlhoročný autoritársky prezident Lukašenko. Opozícia ani západné krajiny však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované.

Po voľbách v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, stovky zranených a viac ako 30.000 zadržaných. Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím.

(tasr)