Belgická polícia zadržala v sobotu 132 účastníkov nepovoleného protestu proti obmedzeniam súvisiacim s epidémiou vyvolanou koronavírusom. Protest v podobe hudobnej párty sa konal v bruselskom parku Bois de la Cambre. Ako v nedeľu informovala agentúra AFP, 127 osôb bolo zadržaných v rámci správneho konania a piati pre ozbrojený odpor, vyhrážky a obchodovanie s drogami. Počas zásahu proti demonštrantom polícia zaistila nože, petardy, dymovnice.

Na protest prišlo asi 2000 prevažne mladých ľudí. Podobná akcia sa uskutočnila aj 1. apríla, keď sa niekoľko tisíc mladých ľudí napriek obmedzeniam zišlo v tom istom parku na hudobnej párty. V sobotu policajti na rozohnanie demonštrantov použili vodné delá a slzotvorný plyn. V stretoch medzi demonštrantmi a políciou alebo demonštrantmi navzájom bolo zranených najmenej 15 osôb. Jedného zo zranených zrazilo vodné delo. Ľahké zranenia utrpela jedna osoba, ktorá spadla do cesty policajnému koňovi.

Belgicko v rámci svojho druhého lockdownu naďalej prísne obmedzuje verejné podujatia, bary a reštaurácie sú tam zavreté od vlaňajšieho októbra. Úrady trvajú na tom, že rúška alebo iná ochrana dýchacích ciest by sa mali nosiť na všetkých preplnených miestach, čo účastníci parkovej párty nerešpektovali. Agentúra AFP súčasne konštatovala, že očkovacia kampaň v Belgicku sa zrýchľuje. Podávanie nápojov a jedál na vonkajších terasách sa má v krajine obnoviť 8. mája.

(tasr)