V Istanbule zadržali blízkeho spolupracovníka zabitého vodcu džihádistického zoskupenia Islamský štát abú Bakra Bagdádího. Ide o Afganca, ktorý bol identifikovaný len svojím bojovým menom Básim.Informovala o tom agentúra AP. Zadržaný bol v stredu v istanbulskom okrese Atašehir, ktorý sa nachádza na ázijskej strane Istanbulu. V správe o spoločnej operácii polície s tureckou spravodajskou agentúrou sa uvádza, že podozrivý sa v roku 2019, keď bol IS rozdrvený, zapojil do snáh o ukrytie Bagdádího v sýrskej provincii Idlib.

Bagdádí bol zabitý v októbri roku 2019 pri nálete na svoj úkryt v Sýrii, ktorý podnikli americké špeciálne jednotky. Turecká tlačová agentúra Demirören uviedla, že Básim je podozrivý z organizovania výcvikov príslušníkov IS počas pobytu v Sýrii a Iraku, ako aj z pôsobenia v jeho velení. Do Turecka údajne pricestoval s falošným pasom a nepravým identifikačným preukazom, uviedol Demirören.

AP konštatovala, že k zadržaniu podozrivých z členstva IS dochádza v Turecku často. O mnohých z nich tamojšie úrady deklarujú, že plánovali spáchať v Turecku teroristické útoky. (tasr, tob)