Kirgizsko a Tadžikistan začali v nedeľu sťahovať svoje jednotky z miesta svojho nasadenia na spoločnej hranici. Jednotky by sa mali vrátiť miest svojej trvalej dislokácie.Podľa agentúry TASS to v nedeľu oznámila pohraničná služba Kirgizského štátneho výboru pre národnú bezpečnosť (GKNB), ktorý situáciu v oblasti označil za stabilizovanú.

Spresnil, že počas uplynulej noci „neboli zaznamenané žiadne incidenty ani streľba“. Vo vyhlásení sa konštatuje, že napriek tomu kirgizské pohraničné jednotky naďalej slúžia v posilnenom režime.

Kirgizský premiér Ulukbek Maripov v nedeľu informoval, že jeho vláda pomôže obyvateľom republiky pri obnove objektov, ktoré boli zničené počas ozbrojeného konfliktu s Tadžikistanom.

Podľa kirgizských zdrojov bolo počas bojov vypálených alebo zničených niekoľko desiatok budov vrátane dvoch škôl, troch pohraničných strážnic, materskej školy, hasičskej zbrojnice a 78 jednopodlažných obytných budov. Zo zóny konfliktu bolo evakuovaných 33.000 civilistov.

Podľa kirgizského ministerstva zdravotníctva bolo v dôsledku konfliktu na hraniciach s Tadžikistanom zabitých 34 obyvateľov Kirgizska a viac ako 150 ich bolo zranených. Väčšina zabitých a zranených sú civilisti. Kirgizská vláda v súvislosti s tým vyhlásila 1. a 2. mája za dni štátneho smútku. (tasr, tob)