Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf sa v nedeľu ospravedlnil za svoje kritické vyjadrenia o politickom systéme Iránu. Tie nedávno unikli na zvukovej nahrávke.„Chcel by som sa každému ospravedlniť,“ napísal na Instagrame Zaríf, ktorý je jedným z najvýznamnejších iránskych politikov a vo funkcii šéfa diplomacie islamskej republiky je od roku 2013.

Zaríf na sociálnej sieti napísal, že ľutuje svoje slová, ktorými sa sťažoval, že iránske revolučné gardy sa miešajú do diplomatických záležitostí. Zaríf sa v takomto zmysle vyjadril v rozhovore, ktorý poskytol jednému z poradcov prezidenta Hasana Rúháního. Zvukovú nahrávku však údajne niekto „z najbližších kruhov“ ukradol a ihneď prostredníctvom perzsky písaných spravodajských médií zverejnil pre zahraničie.

Tento škandál prinášali iránske noviny niekoľko dní na prvých stránkach, keďže celá záležitosť vyzerá pred blížiacimi sa júnovými prezidentskými voľbami na rozpory vo vedení krajiny, komentuje agentúra AP.

Rúhání, ktorý už viackrát nemôže za prezidenta kandidovať, tvrdí, že únik audionahrávky majú na svedomí predstavitelia tvrdej línie a táto ich taktika im má pomôcť získať si priazeň voličov, ale aj zmariť prebiehajúce medzinárodné rozhovory o jadrovom programe Iránu.

Zaríf tvrdí, že na uniknutej zvukovej nahrávke neposkytuje „štandardné interview“, ale s predstaviteľom prezidentskej kancelárie len „teoreticky diskutuje“ o záležitostiach strategického charakteru.

Medzi Zarífove otvorené slová na zvukovom zázname, ktoré vyvolali v spoločnosti takú výbušnú reakciu, patrí aj jeho určitá kritika Kásima Solejmáního. Solejmání, veliteľ elitných jednotiek Kuds – súčasti revolučných gárd -, bol zabitý v januári 2020 v Bagdade pri americkom útoku. V Iráne si ho odvtedy ctia ako mučeníka. (tasr, tob)