Polícia v Košickom kraji odhalila niekoľkých dílerov drog. V Trebišove mali distribuovať herbu, v Michalovciach marihuanu.

Pri prehliadke osobného motorového vozidla tiež v Spišskej Novej Vsi zaistili pervitín. TASR o tom informovala hovorkyňa košického krajského policajného riaditeľstva Lenka Ivanová.

Prípad z Trebišova sa týka otca (40) a syna (21), ktorí z Maďarska dovážali dizajnérsku drogu zvanú Herba – Mamba. Tú mali deliť na užívateľské dávky a predávať alebo vymieňať za rôzne veci, najmä sociálne slabším osobám.

„Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trebišove oboch niekoľkokrát súdne trestaných obvinil z trestného činu šírenia toxikománie, a zároveň spracoval podnet na ich väzobné stíhanie,“ doplnila Ivanová s tým, že v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Michalovskí kriminalisti mali na jednom z miestnych parkovísk spozorovať vozidlo s „podozrivo sa správajúcim vodičom“. Muža, 21-ročného Michalovčana, následne vyzvali na prípadné vydanie látok pochádzajúcich z drogovej trestnej činnosti. Dve plastové vrecúška, ktoré im odovzdal, mali podľa predbežných výsledkov kriminalisticko-expertízneho skúmania obsahovať až 232 bežných jednorazových dávok drogy.

V súčasnosti už mladík čelí obvineniu z trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Hrozí mu trest odňatia slobody až na päť rokov.

Z drogovej trestnej činnosti obvinili kriminalisti zo Spišskej Novej Vsi aj 24-ročného Jozefa. Jeho nelegálnu činnosť odhalila hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorá v utorok 27. apríla krátko po 23.00 h spozorovala vozidlo, ktorého vodič sa dopustil priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Aj keď dychová skúška u vodiča preukázala negatívny výsledok, mal javiť známky požitia omamných látok.

„Počas prehliadky vozidla boli nájdené dve plastové vrecúška s obsahom hnedej kryštalickej látky neznámeho druhu a hmotnosti a jedna biela dutá plastová trubička,“ priblížila Ivanová s tým, že podľa predbežného vyjadrenia kriminalistických expertov má ísť o látku obsahujúcu metamfetamín. Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť 26 bežných jednorazových dávok drogy. Z troch osôb zadržaných vo vozidle boli po vykonaní procesných úkonov dve zo zadržania prepustené, sudca Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi vyhovel policajnému podnetu na väzobné stíhanie Jozefa. „V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov,“ uzavrela Ivanová.

(tasr)