Svetová zdravotnícka organizácia schválila na núdzové použitie vakcínu od firmy Moderna. Už predtým dala zelenú očkovaniam od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pôsobiaca pri WHO uviedla, že účinnosť vakcíny od Moderny je 94,1 percenta. Generálny riaditeľ Moderny Stéphane Bancel v piatkovom vyhlásení uviedol, že spoločnosť „sa aktívne zúčastňuje na diskusiách s multilaterálnymi organizáciami, ako napríklad s (iniciatívou) COVAX, aby pomohla chrániť obyvateľov na celom svete“. Cieľom tohto programu podporovaného OSN, je dodávať vakcíny chudobným a nízkopríjmovým krajinám.

Rozhodnutie WHO však podľa AP pravdepodobne nebude mať okamžitý dosah na dodávky očkovacích látok do rozvojových krajín. Moderna totiž uzavrela zmluvy na dodávky miliónov dávok vakcín s mnohými bohatými štátmi.

Spoločnostť vo štvrtok ohlásila, že v roku 2022 chce prostredníctvom nového financovania zameraného na zvýšenie dodávok do závodov v Európe a USA vyrobiť do troch miliárd dávok svojej vakcíny, pripomína agentúra AFP.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil vakcínu od Moderny na núdzové použitie 18. decembra 2020 a Európska agentúra pre lieky (EMA) tak spravila 6. januára tohto roku.

(tasr)