Vstup do Európskej únie je jedným z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejším míľnikom SR, uviedol podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga. Stále si podľa jeho slov dostatočne neuvedomujeme, aké veľké benefity z členstva čerpáme.

„Nie je to len cestovanie, slobodný pohyb tovaru a služieb, ale napríklad aj spoločný nákup vakcín, ku ktorým by sme sa samostatne dostali len veľmi ťažko. Ja našou zodpovednosťou a privilégiom pokračovať v proeurópskom a prozápadnom nastavení, ktoré za predchádzajúcich vlád síce utrpelo, ale jeho silné základy zostali,“ vyhlásil.

Šeliga pripomenul, že vďaka EÚ bude mať Slovensko v rámci plánu obnovy prostriedky na riešenie hospodárskeho a sociálneho vplyvu pandémie nového koronavírusu. Použité majú byť aj na zabezpečenie, aby hospodárstvo prešlo zelenou a digitálnou transformáciou a stalo sa tak udržateľnejším a odolnejším. „K nášmu rozvoju a kultúrnemu, hospodárskemu a sociálnemu pozdvihnutiu slúžia tiež eurofondy, ktoré prijímame od nášho vstupu do EÚ,“ uviedol s tým, že pri nedávnej príležitosti na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy propagoval myšlienku, ktorá je aj myšlienkou Európskej únie. „A tou je mier. V dnešnej turbulentnej dobe musíme držať spolu aj ako spojenci, pretože len od nás závisí, či v Európe bude mier,“ poznamenal.

(tasr, min)