Priblíženie Albánska k Európskej únii by posilnilo stabilitu regiónu západného Balkánu a otvorilo množstvo príležitostí aj pre Slovensko, myslí si tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.Povedal to počas dvojdňovej pracovnej návštevy v Albánsku (30. apríla – 1. mája). TASR o tom v sobotu informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Tak ako v Severnom Macedónsku, aj v Albánsku som našim partnerom tlmočil jasnú podporu pre skoré začatie ich prístupových rozhovorov s EÚ,“ uviedol Klus s tým, že „obe krajiny už splnili všetky požiadavky pre oficiálne vykročenie na cestu vedúcu do EÚ“. Vyzval, aby bola usporiadaná prvá medzivládna konferencia EÚ s Albánskom. „Projekt zjednotenej Európy nebude bez regiónu západného Balkánu nikdy úplný,“ vyhlásil.

So štátnym tajomníkom Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Albánskej republiky Agronom Tarem rokoval Klus okrem integrácie Albánska do EÚ aj o vzájomných bilaterálnych vzťahoch či vývoji pandemickej situácie. Zhodli sa, že spolupráca oboch krajín v ekonomickej a obchodnej oblasti má rastový potenciál, čo nepochybne súvisí aj s pokrokom na ceste Albánska do Únie.

Po rokovaní absolvoval aj zdvorilostné prijatie u albánskej ministerky pre Európu a zahraničné veci Olty Xhačkaovej. Na stretnutí s hlavným vyjednávačom Albánska pre prístupové rokovania s EÚ Zefom Mazim partneri nadviazali na spoločnú videokonferenciu, ktorá sa uskutočnila v januári 2021. Martin Klus sa zaujímal najmä o pokrok, ktorý Albánsko dosiahlo v oblasti reforiem v uplynulom období a súčasne ponúkol možnosť zintenzívnenia vzájomnej spolupráce s cieľom odovzdania skúseností slovenskej vlády a diplomacie z prístupového procesu do EÚ.

Klus rokoval tiež o možnostiach ďalšieho rozvoja medziparlamentnej spolupráce s predsedníčkou parlamentného Výboru pre zahraničné veci Mimi Kodheliovou a so šéfkou parlamentného Výboru pre európsku integráciu Rudinou Hajdariovou. Vyjadril nádej, že po vytvorení nového albánskeho parlamentu po voľbách privíta delegáciu tamojších poslancov na návšteve v Bratislave.

(tasr, min)